B43504F2228M2
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43504F2228M2
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 200 V
Ripple Current @ Low Frequency 4.43 A @ 100 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 65mOhm @ 100Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Series B43504
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 2200 µF
Package Bulk
Impedance 80 mOhms