B43504H2687M7
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43504H2687M7
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 200 V
Ripple Current @ Low Frequency 1.86 A @ 100 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 190mOhm @ 100Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Series B43504
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 680 µF
Package Bulk
Impedance 230 mOhms