B43510B3827M87
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43510B3827M87
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 385V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.449" (62.20mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated 385 V
Ripple Current @ Low Frequency 4.04 A @ 100 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 75mOhm @ 100Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Series B43510
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 820 µF
Package Bulk
Impedance 100 mOhms