B43510C9158M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43510C9158M000
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 400 V
Ripple Current @ Low Frequency 6.2 A @ 100 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension -
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 90mOhm @ 100Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Series B43510
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 1500 µF