B43541A7277M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43541A7277M000
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 550V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.244" (57.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 550 V
Ripple Current @ Low Frequency 2.1 A @ 100 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 490mOhm @ 100Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Series B43541
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 270 µF
Package Tray
Impedance 780 mOhms