B43564F2478M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43564F2478M000
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 200V SCREW
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.217" (81.70mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.122" (28.50mm)
Voltage - Rated 200 V
Ripple Current @ Low Frequency 10 A @ 100 Hz
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.532" Dia (64.30mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 44mOhm @ 100Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. -
Series B43564
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 4700 µF