B43584A4109M003
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43584A4109M003
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 8.728" (221.70mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.248" (31.70mm)
Voltage - Rated 350 V
Ripple Current @ Low Frequency 23 A @ 100 Hz
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Size / Dimension 3.028" Dia (76.90mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 13mOhm @ 100Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
Series B43584
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 10000 µF
Package Bulk
Impedance 16 mOhms