B43750A9198M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43750A9198M000
Description:
CAP ALUM 1900UF 20% 400V SCREW
User Guide
Operating Temperature -
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.185" (106.30mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.248" (31.70mm)
Voltage - Rated 400 V
Ripple Current @ Low Frequency 16 A @ 100 Hz
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.028" Dia (76.90mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm @ 100Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Series B43750
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 1900 µF
Package Bulk
Impedance 51 mOhms