B43858C4106M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43858C4106M000
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Series B43858
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 300 mA @ 100 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 10 µF