B43866C1157M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43866C1157M
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
Series B43866
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 650 mA @ 100 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 150 µF