B43888F1107M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43888F1107M000
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.3Ohm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. -
Series B43888
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.15 A @ 100 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 100 µF