Home / Varistors, MOVs / B72570D0120A060
minImg
B72570D0120A060
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72570D0120A060
Description:
VARISTOR 16V 20A 1003
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 16 V
Capacitance @ Frequency 82 pF @ 1 MHz
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Product Status Active
Series Standard
Energy -
Package / Case 1003 (2508 Metric)
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 12 V
Current - Surge 20 A