Home / Fixed Inductors / B78108T1562J000
minImg
B78108T1562J000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B78108T1562J000
Description:
FIXED IND 5.6UH 260MA 1.3 OHM TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
Q @ Freq 45 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 260 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.3Ohm Max
Inductance 5.6 µH
Series MCC
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 75MHz