Home / Fixed Inductors / B82496C3820G000
minImg
B82496C3820G000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B82496C3820G000
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED IND 82NH 220MA 1.5 OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Q @ Freq 14 @ 100MHz
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 220 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 1.5Ohm Max
Inductance 82 nH
Series SIMID
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 2GHz