Home / Fixed Inductors / B82498F3680J000
minImg
B82498F3680J000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B82498F3680J000
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
FIXED IND 68NH 500MA 180MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 200 MHz
Q @ Freq 60 @ 500MHz
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 500 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.091" L x 0.067" W (2.30mm x 1.70mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0805 (2012 Metric)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 180mOhm Max
Inductance 68 nH
Series SIMID
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 1.6GHz