Home / Fixed Inductors / B82559A0303A016
minImg
B82559A0303A016
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B82559A0303A016
Description:
FIXED IND 30UH 8.5A 16.5MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Current - Saturation (Isat) 9.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.445" (11.30mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 8.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.736" L x 0.681" W (18.70mm x 17.30mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 16.5mOhm Max
Inductance 30 µH