B82733V2142B001
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B82733V2142B001
Description:
CMC 27MH 1.4A 2LN TH
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
DC Resistance (DCR) (Max) 440mOhm (Typ)
Approval Agency ENEC, UR, VDE
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.142" L x 0.610" W (29.00mm x 15.50mm)
Height (Max) 1.063" (27.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series B82733
Voltage Rating - DC -
Package / Case Vertical, 4 PC Pin
Number of Lines 2
Current Rating (Max) 1.4A
Voltage Rating - AC 300V
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Filter Type Power Line
Features -
Package Tray
Inductance @ Frequency 27 mH @ 10 kHz