BACC45FT18A31P7
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
BACC45FT18A31P7
Description:
CONN PLUG MALE 31POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 0.902" (22.91mm)
Backshell Material, Plating -
Insert Material Epoxy, Glass Filled
Product Status Active
Shell Finish Anodized
Shell Size - Insert 18-31
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Material -
Features Cable Clamp, Coupling Nut
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 200°C