BACC63BP18H31P9
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
BACC63BP18H31P9
Description:
CONN PLUG MALE 31POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 0.865" (21.97mm)
Backshell Material, Plating -
Insert Material -
Ingress Protection Environment Sealed
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Anodized
Shell Size - Insert 18-31
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Material -
Features Coupling Nut, Self Locking
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 200°C