BACC63BP20C39P8
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
BACC63BP20C39P8
Description:
CONN PLUG MALE 39POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 0.986" (25.04mm)
Product Status Active
Shell Finish Cadmium over Nickel
Shell Size - Insert 20-39
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Material -
Features Coupling Nut, Self Locking
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 200°C