BACC63BP28D42S9
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
BACC63BP28D42S9
Description:
CONN PLUG FMALE 42POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 1.485" (37.72mm)
Product Status Active
Shell Finish -
Shell Size - Insert 28-42
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Connector Type Plug, Female Sockets
Contact Material -
Features Coupling Nut, Self Locking
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 200°C