BACC63BV14B12PN
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
BACC63BV14B12PN
Description:
CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 0.609" (15.47mm)
Backshell Material, Plating -
Insert Material -
Ingress Protection Environment Sealed
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish -
Shell Size - Insert 14-12
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Connector Type Receptacle, Male Pins
Contact Material -
Features -
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 200°C