BACC63CB16-10S6
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
BACC63CB16-10S6
Description:
CONN PLUG FMALE 10POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 0.758" (19.25mm)
Backshell Material, Plating -
Insert Material -
Product Status Active
Shell Finish Cadmium over Nickel
Shell Size - Insert 16-10
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Connector Type Plug, Female Sockets
Contact Material -
Features Coupling Nut
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 200°C