BACC63CC20-28PN
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
BACC63CC20-28PN
Description:
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 0.986" (25.04mm)
Product Status Active
Shell Finish Cadmium over Nickel
Shell Size - Insert 20-28
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Connector Type Receptacle, Male Pins
Contact Material -
Features -
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 200°C