BACC63CC22-55PN
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
BACC63CC22-55PN
Description:
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 1.106" (28.09mm)
Product Status Active
Shell Finish Cadmium over Nickel
Shell Size - Insert 22-55
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Connector Type Receptacle, Male Pins
Contact Material -
Features -
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 200°C