BBL-105-G-E
Samtec Inc.
Product No:
BBL-105-G-E
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.070" (1.78mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 20.0µin (0.51µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Mfr Samtec Inc.
Connector Type Header
Contact Material -
Style Board to Board
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.105" (2.67mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 5
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post 50.0µin (1.27µm)
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Shape Circular
Series BBL
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Nickel
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.125" (3.18mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Package Bulk
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 0.300" (7.62mm)