BCS-128-L-D-PE-019
Samtec Inc.
Product No:
BCS-128-L-D-PE-019
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN RCPT 56POS 0.1 GOLD PCB
User Guide
Insulation Height 0.290" (7.37mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 475VAC
Current Rating (Amps) 4.6A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Samtec Inc.
Connector Type Receptacle, Pass Through
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 56
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post -
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Contact Shape Square
Series Tiger Claw™ BCS
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.128" (3.25mm)