Home / Headers, Male Pins / BF060-14A-B-0200-0280-0305-L-D
minImg
BF060-14A-B-0200-0280-0305-L-D
GCT
Product No:
BF060-14A-B-0200-0280-0305-L-D
Manufacturer:
GCT
Description:
14POS, 2MM PITCH PIN HDR, DIL, T
User Guide
Insulation Height 0.157" (4.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250VAC/DC
Current Rating (Amps) 2A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr GCT
Connector Type Header
Contact Material Copper Alloy
Style Board to Board
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 14
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness - Post Flash
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Shape Square
Series BF060
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.110" (2.80mm)