BFC233822335
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
BFC233822335
Description:
CAP FILM 3.3UF 20% 630VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 1.102" (28.00mm)
Tolerance ±20%
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
Product Status Active
Ratings X2
Series MKP338 2
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 310V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 3.3 µF