BFC236866273
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
BFC236866273
Description:
CAP FILM 0.027UF 5% 630VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.689" L x 0.217" W (17.50mm x 5.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKT368
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 250V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.027 µF