BFC237122223
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
BFC237122223
Description:
CAP FILM 0.022UF 5% 100VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.300" (7.62mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKT371
Voltage Rating - DC 100V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 63V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.022 µF