BFC237874114
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
BFC237874114
Description:
CAP FILM 0.11UF 5% 1KVDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKP/MKP378
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 300V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.11 µF