BFC241617504
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
BFC241617504
Description:
CAP FILM 0.75UF 2% 63VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Tolerance ±2%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKP416
Voltage Rating - DC 63V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 25V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.75 µF