BFC246705224
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
BFC246705224
Description:
CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.575" (14.60mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" L x 0.177" W (12.50mm x 4.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKT467
Voltage Rating - DC 100V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 63V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.22 µF