BFH-2A-12E
Comus International
Product No:
BFH-2A-12E
Manufacturer:
Comus International
Description:
RELAY REED DPST .5A 12V
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 85°C
Switching Voltage 200VDC - Max
Contact Rating (Current) 500 mA
Termination Style PC Pin
Coil Current 12 mA
Coil Resistance 1 kOhms
Mounting Type Through Hole
Must Release Voltage 1 VDC
Product Status Active
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Seal Rating -
Series BFH
Operate Time 0.5 ms
Coil Voltage 12VDC
Mfr Comus International
Contact Material Ruthenium (Ru)
Must Operate Voltage 9 VDC