BH074D0564J7D
KYOCERA AVX
Product No:
BH074D0564J7D
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP FILM 0.56UF 5% 63VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.295" L x 0.197" W (7.50mm x 5.00mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series BH
Voltage Rating - DC 63V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 40V
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 0.56 µF