Home / Fuses / BK/GMD-V-1.5-R
minImg
BK/GMD-V-1.5-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
BK/GMD-V-1.5-R
Description:
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 5X20MM
User Guide
Operating Temperature -
Melting I²t 25
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 0.158 Ohms
Color -
Approval Agency CSA, PSE/JET, UL
Current Rating (Amps) 1.5 A
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
Product Status Active
Series GMD
Package / Case 5mm x 20mm (Axial)
Voltage Rating - AC 250 V