Home / Fuses / BK/S504-630MA
minImg
BK/S504-630MA
Eaton - Electronics Division
Product No:
BK/S504-630MA
Description:
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM
User Guide
Operating Temperature -
Melting I²t 1.3
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 0.19 Ohms
Color -
Approval Agency BSI, IMQ, SEMKO, UL, VDE
Current Rating (Amps) 630 mA
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Product Status Obsolete
Series S504
Package / Case 5mm x 20mm
Voltage Rating - AC 250 V