BLH306K102C064
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
BLH306K102C064
Description:
DC LINK, THB, 85/85, AEC-Q200
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 5.5 mOhms
Ratings AEC-Q200
Series BLH
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Radial - 4 Leads
Voltage Rating - AC -
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 30 µF
Features 85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life