Home / Fixed Inductors / BPSD00060530560K00
minImg
BPSD00060530560K00
Chilisin Electronics
Product No:
BPSD00060530560K00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 850mA
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.130" (3.30mm)
Tolerance ±10%
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 550mOhm Max
Inductance 56 µH