Home / Fixed Inductors / BPXX00060630100M00
minImg
BPXX00060630100M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPXX00060630100M00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
2424
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 2424
Ratings -
DC Resistance (DCR) 85mOhm Max
Inductance 10 µH