Home / Fixed Inductors / BSCL00160808R22L00
minImg
BSCL00160808R22L00
Chilisin Electronics
Product No:
BSCL00160808R22L00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0603
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 25 MHz
Q @ Freq 25 @ 25MHz
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±15%
Current Rating (Amps) 50 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings -
DC Resistance (DCR) 800mOhm Max
Inductance 220 nH
Series BSCL
Type Multilayer
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 150MHz