BXEB-L0570A-50G3000-E-C3
Bridgelux
Product No:
BXEB-L0570A-50G3000-E-C3
Manufacturer:
Bridgelux
Description:
EB EDGE LED MODULE, 570 MM, 5000
User Guide
Lens Type Flat
Light Emitting Surface (LES) -
Configuration Linear Light Strip
Viewing Angle 120°
Color White, Cool
CRI (Color Rendering Index) 90
Current - Max 1.4A
Current - Test 700mA
Lumens/Watt @ Current - Test 151 lm/W
Size / Dimension 570.00mm L x 6.00mm W
Product Status Active
Wavelength -
Luminous Flux @ Current/Temperature 2485lm (Typ)
Series EB Series™ Edge
Temperature - Test 25°C
Type LED Module
Mfr Bridgelux
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 23.5V
Height 2.00mm