Home / Single Diodes / BYV25X-600,127
minImg
BYV25X-600,127
WeEn Semiconductors
Product No:
BYV25X-600,127
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Package:
TO-220FP
Description:
DIODE GEN PURP 600V 5A TO220FP
User Guide
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F -
Reverse Recovery Time (trr) 60 ns
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package TO-220FP
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 600 V
Series -
Package / Case TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Technology Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3 V @ 5 A
Mfr WeEn Semiconductors
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Package Tube
Current - Average Rectified (Io) 5A
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)