BZG04-75TR
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZG04-75TR
Package:
DO-214AC (SMA)
Description:
TVS DIODE 75VWM 126VC DO214AC
User Guide
Operating Temperature -
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.4A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency 260pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 85V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 300W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Series Automotive, AEC-Q101, BZG04
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 126V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V