BZT52-B10-QX
Nexperia USA Inc.
Product No:
BZT52-B10-QX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package:
SOD-123
Description:
BZT52-B10-Q/SOD123/SOD2
User Guide
Operating Temperature 150°C (TJ)
Tolerance ±2%
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOD-123
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 nA @ 7 V
Series Automotive, AEC-Q101, BZT52-B-Q
Package / Case SOD-123
Power - Max 590 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Mfr Nexperia USA Inc.
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 10 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms