BZW06-376B
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZW06-376B
Package:
DO-204AC (DO-15)
Description:
TVS DIODE 376VWM 776VC DO204AC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.7A (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 418V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Series BZW06
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 776V
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 376V