BZX79-B8V2,143
Manufacturer:
Package:
ALF2
Batch:
Description:
NEXPERIA BZX79-B8V2 - ZENER DIOD
Quantity:
Delivery:
Payment:
Please send RFQ , we will respond immediately.
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C |
| Tolerance | ±2% |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Supplier Device Package | ALF2 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 700 nA @ 5 V |
| Series | - |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial |
| Power - Max | 400 mW |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900 mV @ 10 mA |
| Mfr | NXP Semiconductors |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.2 V |
| Package | Bulk |
| Impedance (Max) (Zzt) | 15 Ohms |