Home / Ceramic Capacitors / C0201X5R100-225MNP
minImg
C0201X5R100-225MNP
Venkel
Product No:
C0201X5R100-225MNP
Manufacturer:
Venkel
Description:
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0201
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10V
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.61mm x 0.30mm)
Temperature Coefficient X5R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series C
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Thickness (Max) 0.012" (0.30mm)
Mfr Venkel
Capacitance 2.2 µF