Home / Ceramic Capacitors / C0402C0G500-8R0DNP-CT
minImg
C0402C0G500-8R0DNP-CT
Venkel
Product No:
C0402C0G500-8R0DNP-CT
Manufacturer:
Venkel
Description:
CAP CER 8PF 50V C0G/NP0 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.5pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Mfr Venkel
Capacitance 8 pF